Menu

Co robić, gdy nasze dziecko nie chce rodzeństwa?

  • Napisała 
Częstym zaskoczeniem dla rodziców spodziewających się drugiego dziecka jest niechęć starszego dziecka w stosunku do nowonarodzonego brata lub siostry. Przyczyn takiego zachowania może być wiele i są one bardzo różnorodne. 

Z początku rodzice zajęci noworodkiem nie zwracają baczniejszej uwagi na zachowanie starszego dziecka, które przestało słuchać starszych, zaczęło być nieznośne i bez przerwy domaga się uwagi rodziców czy dziadków, przeszkadza przy pielęgnacji noworodka starając się odciągnąć uwagę mamy, a nawet zaczyna dokuczać małemu dziecku. Wśród innych objawów mogą znaleźć się nie spotykane dotychczas kłopoty w szkole, w wyniku których dziecko zaczyna dostawać słabe oceny. 

Przyczyny należy szukać w nagłym poczuciu strachu o utratę miłości rodziców i pojawiająca się zazdrość o maleństwo, które tak skutecznie ?zabiera? starszemu dziecku dotychczas wyłącznie dla niego zarezerwowaną uwagę starszych. Dlatego właśnie dziecko usiłuje zwrócić na siebie uwagę rodziców ? jest to apel ?patrzcie na mnie, jestem tu, kochajcie mnie tak, jak dawniej?. 

Te dziecięce lęki wynikają  z faktu, iż często rodzice są tak zajęci małym dzieckiem, że niestety zapominają, że starsze dziecko w równym stopniu potrzebuje ich miłości i troski. Pozostawione samemu sobie dziecko dochodzi więc do wniosku, że rodzice je odrzucili i już go nie kochają. Dodatkowo ?nowy? maluch wzbudza na ogół zachwyty gości, wszyscy przychodzą z prezentami, chwalą noworodka i cmokają nad jego łóżeczkiem. Starszym dzieckiem nikt się nie zajmuje, czasami też goście zapominają przynieść mu jakiś drobiazg, choćby symboliczny. Rodzice, i nie tylko rodzice, powinni pamiętać, że starsze dziecko też chce czuć się ważne i potrzebne. Nie można go przeganiać i odsuwać mówiąc ?nie przeszkadzaj, mamusia jest zajęta dzidziusiem?. Taka polityka prowadzi wprost do nasilania się niechęci starszego rodzeństwa do nowonarodzonego brata czy siostry oraz do głębokiego poczucia krzywdy. 

Jedną z bardziej skutecznych metod radzenia sobie z taką sytuacją jest włączenie starszego dziecka do pomocy w opiece nad maluszkiem. Ale trzeba to zrobić bardzo mądrze, aby dziecko nie poczuło się wykorzystywane. Najlepiej więc zaapelować do jego poczucia odpowiedzialności, podkreślić ważną role starszego brata czy starszej siostry, zaznaczyć, że bez jego pomocy rodzice nie dadzą sobie rady. 

Nie bójmy się pozwolić starszemu dziecku na pomoc przy urządzaniu pokoju dla niemowlęcia, kąpielach czy przewijaniu. Starsze dziecko może też podać butelkę z mlekiem czy piciem, czy też pomagać pchać wózek na spacerze. Warto też je włączyć w dyskusje nad wyborem imienia.

Zdarza się jednak, że starsze dziecko nie chce pomagać w opiece nad młodszym. Wówczas należy spokojnie odczekać, może za jakiś czas próba taka się uda. 

Bardzo dobrze sprawdza się ?prezent od młodszej siostry? czy ?młodszego brata?. jeszcze przed powrotem mamy ze szpitala z noworodkiem warto dać starszemu dziecku jakiś upominek ? książeczkę, zabawkę etc. z dedykacją napisaną w imieniu malucha. taki manewr często pozwala bez problemu włączyć starsze dziecko w radosny krąg rodziny czekającej na niemowlę.

Nie wolno zapominać o potrzebach starszego dziecka. Bardzo ważne są rozmowy i codzienne czułości. Warto dziecku pokazać zdjęcia z jego pierwszych dni i miesięcy, aby uzmysłowiło sobie, że też było kiedyś bezradne, małe i wymagające zwiększonej troski rodziców i rodzeństwa.

Zawsze trzeba umieć znaleźć kilka dodatkowych chwil poświęconych tylko starszemu dziecku, aby czuło się ważne, kochane i rozumiane. I zawsze należy reagować na najwcześniejsze przejawy zazdrości. Nie ma co liczyć na to, że ?to samo przejdzie?, bo może się zdarzyć, że niechęć starszego dziecka do młodszego rodzeństwa jeszcze się nasili. 

Pamiętajmy, że miłość do nowonarodzonego dziecka nie oznacza, że mniej kochamy to starsze. Miłości rodzicielskiej nie zabraknie nawet dla kilkorga dzieci, trzeba tylko dbać, aby ją mądrze dzielić. 
Ostatnio zmieniany: piątek, 06 września 2013 17:16